اصل پارتو (قانون۲۰ به ۸۰) - سبک برتر | آموزش مهارتهای فردی و سازمانی

۰۳ بهمن ۱۳۹۵

اصل پارتو (قانون۲۰ به ۸۰)

اصل پارتو:

قانون ۲۰ به ۸۰ ، نام اصلی و اولیه آن اصل پارتو است توسط یک مهندس، اقتصادان و فیلسوف ایتالیایی با نام ویلفردو فدریکو داماسو پارتو بیان شد. این اصل یکی از اصول مدیریت می‌باشد و شما می‌توانید در هر جنبه‌ای از زندگی و در هر بخشی از آن استفاده کنید.

 

کارکرد اصل پارتو (قانون ۲۰ به ۸۰):

در علم ثروت به زبان ساده می‌توان اینگونه از آن تعریف  کرد ۲۰ درصد از کارهای مفید و مؤثر  شما ۸۰ درصد نتایج را به وجود می‌آورند و ۲۰ درصد از مشتریان شما ۸۰ درصد از درآمد شما را ایجاد می‌کنند.

در هر شغلی که هستید چه کوچک و چه بزرگ رعایت این اصل می‌تواند برای شما بسیار سودمند باشد.

اصل پارتو
بیست درصد از کارهای مهم ۸۰ درصد نتایج را در پی دارد

همیشه ۲۰ درصد از کارها، تصمیمات، شرایط، اتفاقات و رویدادها و افراد نسبت به سایرین در اولویت هستند و توجه و تمرکز بر روی آن‌ها باعث می‌شود نتایج بهتر و بزرگتری در حدود ۸۰ درصد را بدست آورید. آن ۸۰ درصد غیر ضروری را فدای آن ۲۰ درصد تعیین کننده کنید.

 

اولویت در ۲۰% اصل پارتو:

اغلب اوقات انجام امور مهمی که شامل آن ۲۰ درصد مهم می‌شوند چندان آسان نیست. برای انجام تعدادی از آن کارها لازم است خود را به زحمت بیاندازید. بنابراین، لازم است بر میزان تلاش و پشتکار و برنامه‌ریزی مفید خود بیافزایید.

 

در چنین مواقعی ذهن و قوای بدنی خود را درگیر امری سخت و ناخوشایند می‌ببینید که برای انجام آنها بایستی چارچوب‌های ذهنی خود را بشکنید. حال آنکه عدم انعطاف و استفاده از چارچوب‌های گذشته منجر به کمبود پول و ثروت در زندگی کنونی شما شده‌اند در چنین مواردی ذهن دوست دارد همان کارهای غیر مفید و غیر ضروی را انجام دهد و خود را از شر فعالیت و زحمت برای انجام آن ۲۰ درصد از کارهای مهم نجات دهد.

 

۸۰% غیر ضرور:

سرگرمی‌های غلط، تفریح‌های ناسالم ، وراجی، پرسه زدن، مطالعه نکردن، تن به کار ندادن، علافی و بی‌کاری، درس نخواندن، ورزش نکردن، رفیق بازی و  … همگی شامل ۸۰ درصد غیر مفیدی هستند. باور کنید جر فلاکت و عقب افتادگی در همه زمینه‌های زندگی حاصلی برای شما ندارند.

اگر می‌خواهید ثروتمند شوید لازم است ابتدا خود را برای انجام آن ۲۰ درصد مهم آماده و مهیا کنید . و آن‌ها را با عشق انجام دهید. نه با اکراه زیرا موفقیت در انجام آن دسته از کارهای مهمی است که بیشترین نتایج را برای شما به بار می‌آورند. باقی وقت خود را می‌توانید به کارهای دیگر اختصاص دهید.

در غالب اوقات در طول روز بیشترین صحبتی که از مردم می‌شنویم این است که برای انجام کارهای مهمشان وقت ندارند. بله اینان وقت ندارند، زیرا زمان خود را برای کارهای غیر ضروری هدر داده‌اند. در نهایت با توجه به زحمت بسیارشان کمترین بهره و سود عایدشان می‌شود. راه رسیدن به مکنت و ثروت را با انجام ندادن کارهای مهم بر روی خود می‌بندند.

 

تصورات نامطلوب:

 در صورتی که تعداد زیادی کار غیر ضروری را بر سر خود آوار کنید. خود را آدمی پر مشغله و پرکار نشان دهید به موفقیت نخواهید رسید. با دقت در اعمال و نحوه عملکرد افراد متوجه می‌شوید آنان سرگرم انجام کارهای غیر ضروری هستند و از انجام امور مهم یا امتناع می‌ورزند یا انجام آن کارها را به وقت دیگر موکول کرده‌اند.

 

بیشترافراد در انجام دو یا سه مورد از کارهای مهمی که هر روز باید انجام شود سستی می‌کنند. در حالی که ارزشمندترین و مهم‌ترین کارها همان دو یا سه موردی است که به بعد موکول می‌شود.

راه رشیدن به نتایج بزرگ در کار و زندگی
قانون نتایج بزرگ

راه حل اصل ۲۰ به ۸۰ چیست؟

خود را مقید کنید تا آن ۲۰ درصد مهم را انجام نداده‌اید هرگز به سراغ ۸۰ درصد غیر ضروری نروید. یعنی باید تعهد دهید حتماً کارها و موارد اساسی و نقش آفرین را اول انجام دهید بعد اگر وقتی باقی ماند به اموری دیگر بپردازید.

هر روز کارهای مهمی را که شروع کرده‌اید با مداومت و پشتکار پیگیری کنید. تا وقتی که نتیجه نگرفته‌اید آن‌ها را رها نکنید با این کار موفق خواهید شد.

 

قانون پارتو در فروش:

در امور صنفی نیز همواره در حال انجام کارهایی باشید که به وسیله‌ی آن کارها رضایت بیشتر مشتریان را جلب می‌کنید. مشتریان وفادار شما ۲۰ درصد از مجموع ۱۰۰ درصد هستند. ۸۰ درصد افراد به صورت عبوری از شما کالا و یا خدمات دریافت می‌کنید و امکان بازگشت آنها زمانی وجود دارد که از اصل ۲۰ به ۸۰ استفاده ‌کنید و کارهای لازم را برای جذب آنان انجام دهید.

همیشه در حال شناسایی و یافتن ۲۰ درصد مهم باشید و ۸۰ درصد از وقت خود را صرف به انجام رساندن درست آن موارد کنید.

پس از خود همواره پرسش کنید با انجام چه کارهایی کسب و کارتان بیشتر رونق پیدا می‌کند.؟

 

برگرفته از کتاب استارت نوشته احمد یاونگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *