اعتماد به نفس - سبک برتر | آموزش مهارتهای فردی و سازمانی
چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم؟

۲۸ مهر ۱۳۹۵

اعتماد به نفس

از شما سپاسگزاریم که آموزشهای وب سایت سبک برتر را دنبال می کنید

اعتماد به نفس:

در این نوشته قصد داریم با هم درباره اعتماد به نفس و یا چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم صحبت کنیم و به صورت خلاصه به دلیل کمبود اعتماد به نفس اشاره شده است. در ضمن راهکار افزایش اعتماد به نفس را برایتان آورده ام امیدوارم ضمن استفاده از این مبحث که برگرفته از کتاب استارت استسعی کنید همواره در جهت پیشرفت و افزایش اعتماد به نفستان کوشا و موفق باشید.

راههای افزایش اعتماد به نفس
چگونه اعتماد به نفس خود را بیشتر کنیم؟

 

ارزش اعتماد به نفس:

اعتمادبه­ نفس شرط لازم برای خلق هدف است. اعتماد به­ نفس را در وجود خود باید بیابید؛ چراکه ویژگی­ ای درونی است.

همواره آگاه باشید وجودتان ارزشمندترین چیزی است که دارید و اگر وجود شما نباشد، هدف معنا ندارد و همه‌ی خواسته‌های شما از بین خواهد رفت.

تصور کنید شخص می‌خواهد زندگی زیبایی برای خود بسازد اما عمر او به پایان می‌رسد. در این حال، همه­ اهداف و آرزوهایش با او خواهند مرد و قادر نخواهد بود به اهدافش برسد.

هدفی ارزشمند است که در مسیر خدمت و تعالی باشد. تنها در این حال است که هرگز اعتقادات و اهداف حقیقی از بین نخواهند رفت و فناناپذیرند.

اعتماد به­ نفس یک حالت روانی نیرومند است که نشان­دهنده­ عزت­ نفس بالا، ایمان و باور اشخاص است و کسانی که به خودباوری نرسیده باشند، متزلزل و منفعل با پیچ­ و خم‌های زندگی برخورد می‌کنند و این جسارت را در خود نمی‌بینند و اعتماد به ­نفس پایینی دارند و قادر نیستند از نیروهای خود حداکثر استفاده را ببرند.

 

اعتماد به نفس شرط لازم:

برای موفق و ثروتمند شدن لازم است اول به خودتان اعتماد کنید. وقتی به توانایی و قدرت­تان اتکا می‌کنید، صاحب اعتماد به­ نفس خواهید شد و براثر آن، دیگران نیز به شما اعتماد خواهند کرد.

اگر شما خود را نپذیرید و هنوز به این باور نرسیده باشید که لایق ثروتمند شدن هستید، چگونه ممکن است دیگران به شما اعتماد کنند و کمک و یاور شما در جهت رسیدن به اهدافتان باشند.

برای افزایش قدرت اعتماد به ­نفس خود هر روز بکوشید اقدامات، ایده‌ها و اعمال واجبی را که در راه رسیدن به هدف کمکتان می‌کند، بشناسید و به کار بگیرید.

اعتمادبه ­نفس همچنین پروردنی است و مثل قدرت‌های دیگر با کار و اقدام بجا و مناسب تقویت و نیرومند می‌شود.

 

مثالی درباره ی اعتماد به نفس:

 

کمبود اعتماد به نفس:

شخصی با سابقه­ مدیریتی بسیار عالی و تجربه­ چندین ساله از شرکتی بزرگ برای احراز یک پست مدیریتی تقاضای همکاری می‌کند. او ابتدا سوابق شغلی و فهرستی از توانایی‌هایش را برای شرکت مذکور می‌فرستد. شرکت برحسب اتفاق در همین پست کاری به نیروی متخصص نیاز دارد. بنابراین، رزومه‌ی کاری وی به­ دقت مطالعه می‌شود و هیئت­ مدیره تمایل خود را مبنی بر استخدام او اعلام می‌کنند.

استخدام­ کنندگان برای اطمینان از توانایی‌های او مصاحبه‌ای را ترتیب می‌دهند و از آن شخص سؤال‌هایی می‌کنند. آن شخص باتجربه است ولی هنگام مصاحبه­ حضوری به دلایل گوناگون دچار استرس و به­ نوعی عدم اعتماد­ به­ نفس می‌شود و در بیان توانایی‌هایش ضعیف عمل می‌کند. او آن­گونه که شایسته است نمی‌تواند بر اوضاع مسلط شود و پاسخ­گو باشد و همین امر باعث می‌شود مصاحبه­ کنندگان با استخدام او موافقت نکنند.

(برای اینکه بتوانند بر ضعفهای خود غلبه کنید و در هر حالتی و هر شرایطی جزء افراد تراز اول باشید از شما دعوت می کنم در دوره جامع نوابغ ثروت ساز شرکت کنید و اثر فوق العاده آن را از هر جهت ازان خود کنید).

 

اعتماد به نفس کافی:

درسوی ­دیگر، تصور کنید همان شخص باتجربه و دارای سوابق عالی با قدرت توانایی‌های خود را بیان می‌کند و اطمینان می‌دهد که بخش موردنظر را به بهترین ­نحو اداره می‌کند و هدایت و رهبری او موجب ارتقای آن بخش خواهد شد و بازده سازمانی را با تخصص و تدبیرش بالا می‌برد و به سؤالات به راحتی و بادقت پاسخ می‌دهد و نظر مساعد مصاحبه ­کنندگان را جلب می‌کند و با استخدامش موافقت خواهند کرد، چون شرکت به مدیری با اعتماد به نفس بالا و متخصص نیاز دارد؛ کسی که بتواند منابع انسانی تحت امر خود را هدایت، سازماندهی و رهبری کند.

 

دلیل اعتماد به نفس پایین:

کمبود اعتماد به­ نفس ریشه در تربیت فرد در خانواده و در سنین پایین زندگی او دارد. والدینی که برای فرزندان خود اعتبار کافی قائل نمی‌شوند و همیشه آن­ها را تحقیر و تنبیه می‌کنند و اجازه نمی‌دهند فرزندانشان ابراز وجود کنند، نیرو و قدرت اعتماد به­ نفس را در کودکان خود قربانی می‌کنند.

برای اجتناب از این اتفاق ناخواسته اجازه دهید کودکانتان تا جایی که به خود صدمه نمی‌زنند تجربه و آزمایش کنند و بگذارید بارها زمین بخورند و مسائل پیرامون خود را درک کنند. به آن‌ها بگویید که به خود اعتماد کنند و با همان فکر و اندیشه­ کودکانه‌ خود برای مسائلشان راه­ حلی بیابند.

به ­صرف آنکه شما ذهنتان پرورش یافته است و اعمال کودکان خود را درک نمی‌کنید کارها و اقدامات آنان را کوچک و بی‌ارزش ندانید. اجازه دهید قدرت باور و اعتمادشان پویا و فعال به رشد ادامه دهد.

برای کودکان چیزهایی همچون «نمی‌شود، نمی‌توانم و ممکن نیست» وجود ندارد، چون کودکان به نفس خود متکی­ هستند و محدودیت را نمی‌شناسند. آنان همیشه می‌خواهند، می‌توانند و این قدرت را در خود می‌بینند.

براثر تربیت نادرست والدین خواستن، توانستن و شدن کودکان را به نخواستن، نتوانستن و نشدن تبدیل می‌شود. آن­ها درآینده به انسان‌هایی خجول و بدون اعتماد به ­نفس تبدیل می‌شوند؛ همان شخصیتی که بیشتر مردم شده‌اند.

 

چه کار کنیم؟

از شما خواهش می‌کنم اجازه دهید کودکانتان با استدلال و عزت نفس پرورش یابند و به­ جای ایفای نقش ناظم نقش یک دوست و مربی را برای هدایت او بپذیرید، وگرنه کودکانمان بزرگ می‌شوند، درس می‌خوانند و به یادگیری علوم مختلف می‌پردازند، اما با اعتماد به ­­نفس کم و براثر کمبود آن خود را باور ندارند و نمی‌توانند از دانسته‌ها و داشته‌هایشان به­ نحو مطلوب استفاده کنند.

من بارها در این کتاب (استارت) به قدرت تصمیمی اشاره کرده‌ام که شما می‌توانید با آن راه مثبت یا راه منفی را انتخاب کنید. درخصوص اعتماد به نفس نیز همین امر صادق است، شما می‌توانید انتخاب کنید که:

 1. به خود و خدای خود اعتماد ‌کنید و هدف را در مشت خود بدانید.
 2. به خود و خدای خود اعتماد نکنید و خود را کوچک و کم­ ارزش بدانید.

این شما هستید که انتخاب می‌کنید. یادتان باشد:

«خواستن توانستن است»

بنابراین، در هر وضع و حالتی در مسیر رسیدن به اهدافتان به خود اعتماد کنید و بدانید اهداف شما در دستان قدرتمند شما هستند.

روشهای بالا بردن اعتماد به نفس
چگونه بر کمبود اعتماد به نفس غلبه کنیم؟

راه‌های کسب اعتماد به ­نفس:

 1. خود را با هیچ­کس مقایسه نکنید.
 2. خود را همان­گونه که هستید بپذیرید.
 3. به خودتان و خداوند اعتماد کنید.
 4. به آنچه انجام می‌دهید ایمان داشته باشید.
 5. مداومت و پشتکار خود را همواره حفظ کنید.
 6. در خود احساس لیاقت ایجاد کنید.
 7. مسئولیت کارها و اتفاقات زندگی خود را برعهده بگیرید.
 8. به درون ترس‌هایتان وارد شوید؛ آن‌ها را بشناسید و از بین ببرید.
 9. دربرابر سرزنش، تمسخر و آسیب منفی‌بافانی که دنیا را تاریک می‌بینند، شجاع و مقاوم باشید.
 10. هرروز درباره­ آنچه فکر می‌کنید درست است، اقدام کنید.
 11. کار امروز را به فردا موکول نکنید.
 12. در انجام دادن کارهای درست پیش­قدم باشید.
 13. به اعمال، اشخاص و خواسته‌های نادرست محکم نه بگویید.
 14. به افراد و موقعیت‌های درست همواره بله بگویید.
 15. بر توانایی‌های خود تکیه کنید.
 16. از دیگران متوقع نباشید.
 17. درباره­ اهدافتان، باور درست را برای خود و دیگران ایجاد کنید.
 18. از سستی و تنبلی دوری کنید.
 19. در برابر انتقادهای دیگران صبور و خوددار باشید.
 20. خطاها و گناهان گذشته خود و دیگران را یک بار و برای همیشه ببخشید.
 21. کارهایتان را با نظم و دقت انجام دهید.
 22. عبادت کنید (یاد خدا دل‌ها را آرام می‌کند).

3 thoughts on “اعتماد به نفس”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *