باورها و عادات مؤثر برای موفقیت (۱-۷) - سبک برتر | آموزش مهارتهای فردی و سازمانی
باورها و عادات مؤثر برای موفقیت

۲۷ آذر ۱۳۹۵

باورها و عادات مؤثر برای موفقیت (۱-۷)

اثر عادات و باورها:

موضوع خاصی که بسیار حائز اهمیت هست و نقشی اساسی در رسیدن به هدفها و آرمانهای ما انسانها دارد این هست که واقعاً بدانیم:

– ما چه کسی هستیم؟

– چه کسی ما را به این هیجان و هیاهو وادار می کند؟

– چه چیزی باعث می شود حرکت کنیم؟

حتی وقتی که آرام نشتید چیزی در درون شما در حال جوش و خروش هست.

به قول حضرت حافظ می فرمایند:

در اندرون من خسته دل ندانم کیست

که من خوشم و او در فغان و در غوغاست

چگونه عادات و باورهای خود را به روزرسانی کنیم؟

 

جلسه آشنایی:

بله از خودتان بپرسید تو کی هستی؟

آیا فرصت کردید با خودتان یک جلسه معارفه ترتیب دهید و از خودتان بپرسید شما کی هستید؟ بگید چقدر قیافه شما برای من آشناست؟ مایلم بیشتر شما را بشناسم!

و بعد از آشنایی بگید خوشحالم از اینکه با شما آشنا شدم. از این به بعد قصد دارم با هم دوستانی صمیمی و همدل باشیم.

شاید بفرمایید مسلمه همه ما خودمان را می‌شناسیم و نیازی به معارفه و این پرسش نیست. در حالی که اصل موضوع چیز دیگری است و غالب افراد فکر می کنند خودشان را می شناسند.

 

خود تأییدی:

خیلی پیش می آید وقتی از مراجعین و افرادی که در کارگاه های من شرکت می کنند می پرسم: چقدر خودتان را دوست دارید؟

بعضیها از این پرسش می خندند و می گویند مگر ممکن است خودمان را دوست نداشته باشیم؟

در آن لحظه من هم تبسمی می کنم و از آنها می پرسم: وقتی مرتکب اشتباه می شوید یا کار و عمل ناخوشایند و ناخواسته ای انجام می دهید خودتان را سرزنش نمی کنید؟

غالبا می گویند: بله درست است بعضی اوقات کار به جایی می رسد که دوست داریم از دست خودمان فرار کنیم ولی به کجا؟

بعد می پرسم:

– آیا فقط برای خودتان خرید می کنید؟

– یا گاهی به خودتان هدیه می دهید؟

– یا خودتان را به یک ضیافت دعوت می کنید؟

می گویند این لوسبازیها چیه آقای یاونگی؟

هرچیزی که لازم داریم برای خودمان تهیه می کنیم فرقش چیست؟

 

باورها و عادات خود را تقویت کنید:

تفاوت انجام کارهایی که در سطرهای بالا به آن اشاره شد به اندازه همان جلسه معارفه ای است که غالباً کسی برای خودش ترتیب نمی دهد و باب آشنایی با خودش را باز نمی کند. شاید لوس به نظر برسند اما این موارد بسیار اهمیت دارند باعث می شوند شما از کشمکش درونی با خودتان نجات پیدا کنید.

با خودتان یکی بشوید و یکدله باشید در چنین حالتی قادرید برایند موثری از اقدامها و کارهایتان بگیرید.

در مطالب آموزشی قبلی به اهمیت عادات و باورها بارها اشاره کرده ام و توضیح داده ام دوباره تکرار می کنم بیشتر اوقات این شما نیستید که دست به اقدام و عمل می زنید بلکه خط سیر عادات و باورهای شما الگوها و قطعه هایی رفتاری در درونی ترین بخش مغز شما یا همان عقده های پایه به وجود می آورند که شما به هنگام رویارویی با موردی خاص بدون تفکر و به صورت آنی دست به اقدام می زنید.

 

نتایج تعیین کننده هستند:

آنچه شما انجام می دهید معرف شماست نه آنچه درباره آن صحبت می کنید. پس نتایج نهایی، درست یا غلط بودن مکنونات ذهنی شما را نشان می دهند. نتایج درست یعنی برنامه ریزی درست ذهن و نتایج ناخوشایند و منفی یعنی برنامه ریزی غلط.

مسلمه در میان دوستانتان افرادی هستند که بسیار حرف از کمک، وفاداری، صداقت و … می زنند با این وجود به هنگام عمل آنچه از این افراد نمی بینید صداقت و وفاداری است.

 

یک داستان واقعی:

خیلی سال پیش وقتی از اصفهان بر میگشتم کنار من در اتوبوس مردی ۶۰ تا ۷۰ سال نشسته بود و درباره اینکه چطور باید یک دوست و رفیق رو از نارفیق تشخیص داد صحبت کرد.

گفتند در ۳ مورد می توانی رفیق را از نارفیق تشخیص دهی؟

  1. زمانی که حرف پول پیش آمد و رفیقت به خاطر پول تو را نفروخت.
  2. وقتی که در گرفتاری افتادی، پایت ایستاد و تنهایت نگذاشت.
  3. وقتی تو در خطر افتادی و او فرار نکرد.

به قول حضرت اجل سعدی شیرین سخن که در حکایت ۱۶ گلستان می فرمایند

دوســت مــشــمــار آنــکــه در نــعــمــت زنــد

لــــاف یـــاری و بــــرادر خــــوانـــدگــــی

دوســت آن بــاشـد کـه گـیـرد دسـت دوسـت

در پــریــشــان حــالــی و درمــانــدگــی

موفقیت، مهربانی، خدمت و هرچیزی که می خواهید باشید یا داشته باشید نیازی به لاف زدن ندارد فقط انجام دهید به پیش بروید و به همگان اطمینان خاطر دهید در هدفی که برای خود انتخاب کرده اید مصمم هستید.( باور و ایمان به خویشتن)

برای رسیدن به موفقیت هر فردی نیاز به یک نقشه درست دارد تا راه را از بی راهه تشخیص دهید توجه کنید نقشه ای که لازم دارید کاغذی نیست بلکه نقشه ای درست از ارزشها، برداشتها، نگرشها، الگوهای ذهنی و در صورت لزوم برنامه ریزی مجدد ذهن است.

چرا که اگر نقشه ذهنی شما درست نباشد امکان دارد بیشتر به رفتار و کرداتان توجه کنید، تلاشهای خودتان را بیشتر کنید و سریعتر از همیشه مشغول به پیمودن راه زندگیتان باشید با این وجود خبر دردناک اینه که شما سریعتر از همیشه به جایی می رسید که هیچگونه ربطی به هدف و آرمانتان ندارد.

برای مثال:

وقتی با یک گرفتاری مالی درگیر هستید و دنبال راه حل می‌گردید دقیقاً مغز شما در همان الگوهایی شروع به جستجو میکند که مسبب گرفتاری شما در این بحران مالی ناخواسته هستند. در چنین حالتی با استفاده از همان نوع نگرش که شما از آن استفاده کرده اید و خود را به این دردسر انداختید قادر نخواهید بود خودتان را از آن بحران نجات دهید مگر آنکه یک اتفاق عجیب بیافتد و یا منتظر یک منجی باشید که بیاید و همه کارهایی نادرست شما را با دست به جیب شدن جبران کند. هرچند در چنین مواقعی چندی نمی گذرد که دوباره مشابه همان مسئله قبلی دوباره تکرار می شود چه بسا این بار گرفتاریان سنگینتر هم شده باشد.

در صورت لزوم عزیزان می توانند در کارگاههایی که به همین جهت برگزار می کنیم شرکت کنند و با اعتماد و اطمینان کامل بر مسائل خود پیروز شوند (کارگاه روانشناسی ثروت)

بنابراین لازم است برداشتهای اصلیتان را که منشأ گرایشها و رفتارهایتان هستند بشناسید و در صورتی که کارآمد نیستند شروع به جستجو و یادگیری و برنامه ریزی مجدد ذهنی کنید. برای این کار لازمه با خودتان آشنا شوید چرا که

تا نگردی اشنا زین پرده رمزی نشنوی

گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش

برای همین است که در ابتدای صحبتهایم با شما پیشنهاد کردم با خودتان آشنا شوید و برای یکبار هم که شده از زاویه ای خارج از خودتان به خودتان نگاه کنید و خودتان را شخص دیگری ببینید روی زندگیتان و نحوه عملکردتان متمرکز شوید و مثل یک فیلم سینمایی وقایع زندگیتان را ببینید و شروع به سوال کنید. سرچشمه این وقایع کجاست از کجا آب می خورد  آنگاه بروید سراغ ریشه های اصلی رفتارهایتان و شروع به اصلاح و تغییر کنید.

کیست در گوش که او می شنود آوازم؟

یا کدامست سخن می نهد اندر دهنم؟

کیست در دیده که از دیده برون می نگرد؟

یا چه جان است، نگویی، که منش پیرهنم؟

بازسازی عادات و باورها:

 

با ما همراه باشید دربرنامه های بعدی بیشتر با هم در اینباره صحبت خواهیم کرد.

از اینکه تا این لحظه همراه ما هستید از شما سپاسگزارم فایل آموزشی کوتاهی که خدمت شما ارائه شد بخش اول از یک سری چند بخشی است که شما می توانید بخشهای بعدی را از طریق وب سایت سبک برتر به نشانی اینترنتی http://www.ayavangi.com پیگیری کنید منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما عزیزان هستیم.

فایل صوتی و تصویری این بخش به زودی برای استفاده شما آماده می شود.

One thought on “باورها و عادات مؤثر برای موفقیت (۱-۷)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *