اندیشه به روش نوابغ - سبک برتر | آموزش مهارتهای فردی و سازمانی
اندیشه به روش نوابغ

۱۲ مرداد ۱۳۹۵

اندیشه به روش نوابغ

حتی اگر نابغه نباشید، می‌توانید از استراتژی‌های نابغه‌هایی مانند ارسطو و انیشتین استفاده کنید تا قدرت ذهن خلاق خود را برای داشتن آینده‌ای بهتر به کار بگیرید.

راهبردهای زیر شما را تشویق به تفکر موثر در رسیدن به راه حل مشکلات می‌کنند. «این استراتژی به سبک‌های تفکر نوابغ و دانشمندان خلاق در علم، هنر و صنعت در طول تاریخ متداول است».

تفکر به روش نوابغ

  1. با دیدی متفاوت به مشکلات موجود در زمینه‌های مختلف بنگرید.

 دیدگاه‌های جدیدی بیابید که هیچ کس دیگر پیدا نکرده (یا رو نکرده است!) . لئوناردو داوینچی معتقد بود که به دست آوردن دانش مربوط یک مسئله، با آموختن راه‌های مختلف بازسازی آن مسئله آغاز خواهد شد. او بر این عقیده بود که اول نگاه به مسئله جانبدارانه و تعصب آمیز بود. اغلب، مشکل خودش بازسازی می‌شود و به یک مشکل جدید تبدیل می‌شود.

  1. تجسم کنید!

 وقتی که انیشتین را به یک مسئله فکر می‌کرد، همیشه تدوین و فرموله کردن موضوع به روش‌های مختلف موجود و نیز استفاده از دیاگرام‌ها را ضروری می‌دانست. او راه حل‌ها را تجسم می‌کرد و اعتقاد داشت که کلمات و اعداد، نقش عمده‌ای در روند تفکر وی ندارند.

  1. تولید کنید!

مشخصه متمایز نابغه بودن، بهره وری است. توماس ادیسون ۱،۰۹۳ حق انحصاری اختراع داشت. او بهره وری را با دادن ایده‌های مختلف به خود و همکارانش تضمین می‌کرد. یکی از اساتید دانشگاه کالیفرنیا در یک مطالعه روی ۲،۰۳۶ دانشمندان در طول تاریخ، متوجه شد که مورد توجه ترین دانشمندان نه تنها کارهای بزرگی انجام داده‌اند، بلکه کارهای «بد» بزرگی نیز انجام داده‌اند! آن‌ها در راه رسیدن به مراتب بالا، از شکست یا رسیدن به نتایج نامطلوب هراس ندارند.

  1. ترکیبات جدید بسازید.

ایده‌ها، تصاویر و افکار را به صورت‌های مختلف بارها و بارها ترکیب کنید، بدون توجه به این که چه قدر عجیب یا نامتداول باشند. قوانین وراثت که اساس علم مدرن ژنتیک است، از ایده‌های راهب اتریشی، جورج مندل، گرفته شده است که ترکیب ریاضیات و زیست شناسی را برای ایجاد یک علم جدید به کار گرفت.

  1. بین چیزهای مختلف، حتی آن‌هایی که به هم بی ربط به نظر می‌رسند، ارتباط برقرار کنید.

 داوینچی به زور رابطه‌ای بین صدای یک زنگ و سنگی که با آب برخورد می‌کند، برقرار کرد. این کار او را قادر ساخت تا بفهمد صوت به صورت امواج حرکت می‌کند. ساموئل مورس ایستگاه‌های رله برای سیگنالهای تلگرافی را زمانی اختراع کرد که ایستگاه‌های رله برای اسب‌ها را مشاهده می‌کرد.

  1. به تضادها بیندیشید.

نیلز بور فیزیکدان معتقد بود که اگر شما چیزهای متضاد را با هم نگه دارید، به افکار خود شک می‌کنید و ذهن شما به یک سطح جدید می‌رسد. توانایی او در تصور نور هم به عنوان یک ذره و هم موج، او را به اصل تکامل رساند. تعلیق اندیشه (منطق) ممکن است به ذهن شما ایجاد یک فرم جدید را اجازه دهد.

  1. به تشابه‌ها بیندیشید.

ارسطو استعاره را نشانه‌ای از نبوغ می‌دانست و اعتقاد داشت که فردی که قادر به درک شباهت‌هایی بین دو حوزه جدا از هم و اتصال آنها به هم را داشته باشد، یک فرد با استعداد و ویژه است.

  1. خودتان را برای هر شانسی آماده کنید.

هر موقع که برای انجام کاری تلاش کنیم و با شکست مواجه شویم، به سراغ انجام کاری دیگر می‌رویم که در واقع اصل اساسی برای خلاقیت است. شکست تنها وقتی می‌تواند مولد و مفید باشد که ما بر روی آن به عنوان عاملی منفی تمرکز نکنیم. در عوض: این روند، اجزای آن و این که چگونه می‌توان آن‌ها را تغییر داد، را تجزیه و تحلیل کنیم تا به نتایجی دیگر برسیم. این سوال را نپرسید که «چرا من شکست خوردم؟»، بلکه به جای آن بپرسید: «من چه کاری کرده‌ام؟»

  1. صبر داشته باشید.

پل سزان (۱۸۳۹ — ۱۹۰۶) یکی از بزرگ‌ترین نقاشان قرن نوزدهم شناخته شده است و اغلب به او پدر هنر مدرن لقب می‌دهند. او پلی ارتباطی بین امپرسیونیسم و کوبیسم ایجاد کرد. وی در طول عمر خود تنها چند نمایشگاه برگزار کرده بود، ولی تاثیر و نفوذ او بر هنرمندان بزرگ بعدی به عنوان مبتکر با شکل و فرم بود. نبوغ او، با این حال، تا اواخر زندگیش آشکار نشد. ورود او به مرکز هنری Ecole des Beaux école در ۲۲ سالگیش رد شد و اولین نمایشگاه انفرادی او وقتی ۵۶ ساله بود برپا شد. نبوغ او محصول سال‌ها تمرین و نوآوری تجربی بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *