حکایت خط لوله - سبک برتر | آموزش مهارتهای فردی و سازمانی
حکایت خط لوله

۱۱ دی ۱۳۹۵

حکایت خط لوله

داستان حکایت خط لوله:

در جایی خیلی دور در یک دهکده کوچک نزدیک یک دره زیبا دو دوست به نام‌های پابلو و برونو زندگی می‌کردندهر دوی آنها جوان بودند و رؤیای یک زندگی بهتر برای خودشان را در ذهن داشتند. آنها بیشتر اوقات درباره رؤیاهایشان با هم صحبت می‌کردند و فکر می‌کردند چگونه موفق‌ترین افراد دهکده شوند.

آنها انسان‌هایی کاری و پر تلاشی بودند که از انجام کارهای سخت نمی‌ترسیدند و به دنبال فرصت‌هایی می‌گشتند تا به وسیله آن بتوانند به اهدافشان برسند و به رؤیاهایشان رنگ واقعیت ببخشند.

 

فرصت از راه می رسد:

یک روز یک فرصت برایشان فراهم شد. شهردار دهکده تصمیم گرفت تا از چشمه‌ای که روی کوه در آن طرف دره بود آب را به دهکده بیاورند. قرار شد آنها بر اساس میزان آبی که به دهکده می‌آورند دستمزد بگیرند. برونو و پابلو با شور و اشتیاق تمام کار را به دست گرفتند. هر روز از صبح تا شب آنها سطل‌های خود را به چشمه می‌بردند و آنها را پر از آب می‌کردند. آنها سخت کار می‌کردند و آب را به دهکده حمل می‌کردند. هر شب آنها با دستمزده‌های روزانه‌ به خانه‌های خود بر می‌گشتند.

داستان خط لوله
داستان پابلو و برونو

راه ساده تر وجود دارد؟

برونو از کار و میزان پولی که به دست می‌آورد راضی بود او مطمئن بود با این پول می‌تواند به آرزوهایش دست پیدا کند برونو به این فکر می‌کرد که برای افزایش دستمزدش می‌تواند از سطل‌های بزرگتری استفاده کند و در هر رفت و برگشت آب بیشتری را بیاورد او با خودش فکر می‌کرد که با یک درآمد بیشتر بزودی می‌تواند یک گاو بخرد و البته می‌تواند خانه‌ای را که همیشه آرزویش را داشت بخرد.

در همین زمان پابلو اصلاً راضی نبود و در پایان روز کمر و دستهایش درد می‌کردند و بسیار خسته بود به همین دلیل او به دنبال راه آسان‌تری بود تا بتواند درآمد بیشتری  داشته باشدتا اینکه یک روز یک ایده به ذهن پابلو رسید. او در ذهنش ساخت یک خط لوله را تجسم کرد که می‌تواند آب را از چشمه بالای کوه به دهکده برساند. با این خط لوله او می‌توانست آب بیشتری را به دهکده برساند بدون اینکه مجبور باشد سطل‌های آب را در مسیر چشمه به دهکده و بر عکس حمل کند.

 

اثر ایده پردازی:

چیزی نگذشت که شور و اشتیاقی تمام وجودش را در بر گرفت و ایده‌اش او را به هیجان آورد و شروع به نقشه کشیدن و برنامه‌ریزی کرد. پابلو ایده‌اش را با دوستش برونو در میان گذاشت و از او تقاضا کرد تا به او ملحق شود و در کار ساخت خط لوله به او کمک کند. اما برونو گفت: «این ایده‌ای احمقانه‌ است» تنها چیزی که برونو به آن فکر می‌کرد این بود که امروز با پولش چه چیزهایی می‌تواند بخرد و زودتر به آن پول برسد. او عقیده داشت که ساختن خط لوله کار زمان بر و کندی است و رسیدن او را به اهدافش به تأخیر می‌اندازد.

اگر تغییر را نپذیرید …

برونو به جای قبول کردن ایده‌ی پابلو سطل‌های بزرگتری برداشت و بر تعداد دفعات رفتن به چشمه و بر عکس افزود. او مطمئن بود با این روش پول بیشتری را به دست خواهد آورد. اما پابلو تصمیم گرفت کار ساختن خط لوله را به تنهایی انجام دهد. او می‌دانست این کار ساده‌ای نخواهد بود و تکمیل کردن آن نیاز به زمان زیادی دارد و ممکن است چند سال زمان ببرد. اما او ذهنش را تنها معطوف به هدفش کرده بود و فقط به رسیدن به هدفش فکر می‌کرد. او مثل سابق آب حمل نمی‌کرد در عوض سخت کار می‌کرد تا زمین سنگی و محکم را بکند و خط لوله‌اش را بسازد.

 

پشتکار را حفظ کنید:

او در ماه اول چیز خیلی کمی برای نشان دادن نتیجه کارش داشت به همین دلیل مورد تمسخر برونو و سایر اهالی دهکده قرار گرفت. به او می‌خندیدند و او را صدا می‌زدند پابلو مرد لوله‌ای، در این میان درآمد برونو دو برابر شد و توانست یک گاو و یک خانه بزرگتر برای خودش بخرد و زندگیش حالا تغییر کرده بود و بعد از اتمام کار وقتش را توی کافه می‌گذراند و از پول‌هایی که به سختی با تحویل آب به دست آورده بود لذت می‌برد. اما چیزی که برونو درک نمی‌کرد این بود که بدنش به دلیل حمل روزانه سطل‌های سنگین شروع به خمیده شدن کرده بود و صورتش چروکیده شده بود و هر روز بدنش ضعیف‌تر می‌شد به گونه‌ای که آب کمتر و کمتری را می‌توانست حمل کند.

در آن سوی ماجرا ماه بعد از ماه پابلو کار می‌کرد و خیلی زود یکسال گذشت و سال دوم شروع شد. بلاخره پابلو خط لوله‌اش را تمام کرد حالا او از خط لوله‌اش به جای حمل سطل برای رساندن آب به دهکده استفاده می‌کرد و بیشتر از همیشه پول به دست می‌آورد. آب همینطور به دهکده سرازیر می‌شد در حالی که پابلو دیگر قادر به کار کردن نبود و استراحت می‌کرد.

پابلو بسیار خوشحال بود و به فهم، پشتکار و سخت کوشی خودش افتخار می‌کرد و دستمزد زیادی عاید او می‌شد.

 

نتیجه گیری:

در جهان حمل کننده‌گان سطل یک سازنده خط لوله باشید و کارهای خود را به شیوه‌ای بهتر انجام دهید. 

 

داستان پابلو و برنو

 

برگرفته ازکتاب داستان خط لوله پابلو و برنو اثر بریک هریس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *