مدیریت در سازمان - سبک برتر | آموزش مهارتهای فردی و سازمانی

۲۹ مهر ۱۳۹۷

مدیریت در سازمان

شیوه مدیریتی که توسط مدیران جهت اداره سازمان بکارگرفته می شود ۵ سطح دارد. هر یک از سطوح مدیریت خصوصیات مربوط به خود را دارد.

 

بجای مدیریت، رهبری کنید:

 هرچه در اداره سازمانتان از حالت مدیر بودن خارج شوید و تبدیل به رهبر شوید (مدیر سطح پنجم) در رسیدن به هدفهایتان موفقتر خواهید بود. مدیران سطح پنجم (رهبران) دارای خصوصیاتی هستند که آنان را از سایر مدیران متمایز می کند. مدیران سطح پنجم قادرند در سطوح مختلف سازمانشان تحولات ارزشمندی ایجاد کنند.

این افراد باعث جهش شرکت (سازمان) به سوی تحقق اهداف از پیش تعیین شده می شوند. در این نوشته راهکارهایی به شما پیشنهاد می شود تا بتوانید هرچه بیشتر خودتان را به سبک مدیران سطح پنجم (رهبران) نزدیک کنید. رهبری یعنی هدایت سازمان در حالی که مدیریت به معنی اداره کردن سازمان است.

"<yoastmark

راهکارهای مدیریت سازمان:

 1. مدیران سطح پنجم در شرکتها، سازمانها، کارخانجات و هر واحد تجاری موفق کاری می کنند، ارتباط حرفه ای غیر رسمی و آزاد از سلسله مراتب باشد. سریع و محکم با این وجود ارتباط رسمی هم جای خودش را دارد.
 1. مدیران موفق امکانی فراهم می آورند تا کارکنان بدون زحمت بتوانند با آنان دیدار و طرح موضوع کنند. به خصوص اگر ایده ای برای کارایی و اثربخشی مفیدتر راجع به محصولات، خدمات و ارتباط با مشتری یا هر چیز دیگر که در رشد و ارتقاء محیط کاری و زندگی حرفه ای خودشان دخیل است.
 1. آیا می دانید شما به عنوان یک مدیر لازم است وقت و انرژی کافی برای صحبت با کارمندانتان اختصاص دهید.
 1. به عنوان یک مدیر کارکنان خود را از نظر روحی و روانی همسو با کار و فعالیتشان کنید به گونه ای که محیط کار و کارخانه را ازان خود بدانند.
 1. یک مدیر لازم نیست برای ارتباط با همکاران و مشتریان به دفترکارش برود. چنین شخصی می تواند در هرجایی باشد.فقط کافی است ابزار مناسب جهت ارتباط را در اختیار داشته باشد.
 1. یک مدیر موفق و با اعتماد به نفس، هروقت دلش بخواهد می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند. او به زمان اداری نیاز ندارد و به آن مقید نیست. از انواع ابزارهای پیام رسان مثل: ایمیل، تلفن، پیامک، پست، فکس، شبکه های اجتماعی و … استفاده می کند.
 1. کارمندانتان را مجهز به پیجر، رایانه های دستی کنید تا از وقتشان در جهت انجام کارهای محوله بیشتر استفاده کنید.
 1. با در اختیاز داشتن یک دستیار شخصی دیجیتال بدون خروج از منزل یا دفترکارتان می توانید همزمان در ۵ استان حضور داشته باشید.
 1. به عنوان یک مدیر آگاه باشید هرچه در سازمان شما اطلاعات سریعتر به دست مخاطب برسد کار شما موفقتر، مؤثرتر و سریعتر انجام می شود.
 1. ایجاد ارتباط مؤثر یک هنر است. بدانید ارتباط یک امر دو یا چند جانبه است. برای طرف گوینده یعنی صحبت کردن همراه با رعایت ادب و منطق و برای طرف دوم صبر و گوش کردن به معنای واقعی است. بدون رعایت این موارد نمی توانید درست ارتباط بگیرید.
 1. فهمیدن در کسب و کار بسیار مهم است. گوش دادن را به اتفاق واگذار نکنید. هنگام گوش دادن فعال باشید. وقتی کسی می خواهد با شما صحبت کند تصمیم بگیرید می خواهید در این گفتگو شرکت کنید و یا ترجیح می دهید از فرد مقابل خواهش کنید بعداً با شما صحبت کند.
 1. با تمرین بر فنون گوش دادن و شنیدن مؤثر به خوبی قادرید پیام دیگران را دریافت کنید. همکارانتان ممنون شما می شوند که به اندازه کافی به آنها توجه کرده اید پس گوش بدهید.

 

از توجه شما سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *