کارکرد مغز در حل و فصل مسائل - سبک برتر | آموزش مهارتهای فردی و سازمانی
کارکرد مغز در حل و فصل مسائل

۲۳ اسفند ۱۳۹۵

کارکرد مغز در حل و فصل مسائل

کارکرد مغز در حل و فصل مسائل زندگی۱

نقش الگوهای ذهنی:

نقشه و الگوهای ذهنی کاغذی نیستند بلکه مجموعه ای از نگرشها، الگوها و باورهای شماست. می خواهید بدانید چرا بیشتر نتایج زندگی برای افراد مختلف چندان رضایت بخش نیست؟
جوابش در طرح چند سؤال نهفته است:
شما برای یافتن راه حل مشکلات و مسائل زندگی تان یا برای رسیدن به موفقیت از چه ابزاری استفاده می کنید؟
– از مغزتان و اطلاعاتی که در آن ذخیره شده است. حال این اطلاعات به مرور زمان در مغز شما دسته بندی شده که حاصل تجارت و یادگیری های شماست. و همین اطلاعات و تجربیات که شما از آن استفاده کرده نتایج حال حاضر را به وجود آورده اند. درصورتی که باز بخواهید از همان الگوها و نقشه های ذهنی استفاده کنید باز نتایج، همان نتایج پیشین خواهد بود.

کارکرد مغز در حل مسائل:

مغز به عنوان فرمانده بدن، سعی می کند شما را زنده نگاه دارد. یعنی شما را در یک حالت تعادل نگه می دارد تا خطری شما را تهدید نکند. مغز برای ورود به چالش جدید، مجبور است بیشتر از معمول کار کند. انرژی بیشتری صرف کند. راه ها و احتمالات بیشتری را جستجو کند و این پردازش برای مغز خوشایند نیست. بنابراین، در بیشتر اوقات سعی می کند شما را از انجام تصمیم و یا کارهایی که تعادلتان به هم می خورد دور نگاه دارد. اجازه نمی دهد وارد چالش شوید چرا که ممکن است نتایج نامطلوب باشد.
کاری که باید انجام دهید ابتدا آگاه شدن است.

آگاهی مغز در حل مسائل:

توانایی اندیشیدن به اندیشه را آگاهی می گویند. ابزار رسیدن به آگاهی طرح پرسش، جمع آوری اطلاعات، دسته بندی، سازماندهی و بکارگیری آن است. با این وجود در کلیت ماجرا وقتی مغز می پذیرد وارد مرحله ای جدید شود، باید نتایج را به شادی و رسیدن به خوشی مرتبط کنید. در غیر این صورت مغز تمایلی نخواهد داشت وارد چالش شود و از حالت تعادل خارج شود.
با این وجود در حل و فصل مسائل زندگی تان توصیه نمی کنم خودتان را فریب دهید. الکی خوش بودن چاره ی کار نیست. بلکه داشتن دید و بصیرت درست و آگاهی از آنچه می خواهید تعیین کننده است.
در این ویدئو درباره موارد عالی با شما صحبت می کنیم: این ویدئو را تا آخر مشاهده کنید.

بخش اول

بخش دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *