۴ شاه کلید برای موفقیت (۴) - سبک برتر | آموزش مهارتهای فردی و سازمانی
۴ شاه کلید برای موفقیت

۱۱ خرداد ۱۳۹۶

۴ شاه کلید برای موفقیت (۴)

از شما سپاسگزارم بابت همراهیتان، امیدوارم استفاده لازم را از آن برده باشید

درس ۴: در پایان کار نتیجه هرچه بود بپذیرید:

زمانی که کار جدیدی را شروع می کنید خواسته یاناخواسته از حالتی که پیش از این در آن بوده اید خارج می شوید. وارد مرحله ای تازه ای ازفعالیت می شوید که حاصل و برآیند آن به صورتی قابل توجه بر کم و کیف زندگیتان تاثیرگذار است.

ترک کردن محل امن زندگیتان جایی که به آن عادت کرده اید کار چندان آسانی نیست. شجاعت می خواهد تغییر شرایطی که مدتهاست در حال تکرار آن هستید و نتیجه لازم را برای شمادرپی داشته است. ترک این محل امن برای به وجود آوردن موقعیتهای جدید و تازه شهامت می خواهد.

به همین دلیل شخصی همچون چرچیل شهامت و شجاعت را مادر تمام فضائل اخلاقی بر شمرده و معتقد بوده کسی که شجاعت دارد، سایر خصوصیات ارزشمند را در وجودش دارد.

 

زمانی که خواهان تغییر هستید ۲ امکان متصور است:

  1. خواهان تغییر باشید و منطقه امن زندگیتان را ترک کنید
  2. از تغییر بترسید و وارد چالش جدید نشوید.

نکته با اهمیت این است که شرایط و محرک های بیرونی دیر یا زود به شما فشار خواهند آورد و مجبور به تغییرتان می کنند و هر لحظه کوچکتر می شوید.

 

نتیجه ترک محل امن:

درهر صورت وقتی محل امن را ترک می کنید و وارد یک چالش جدید می شوید. این چالش باعث ارتقاء شما خواهد شد. در چنین حالتی هرچند تجربه ی جدیدی به دست می آورید، با این وجود غالباً افراد از ترس شکست خوردن وارد تغییر و چالش نمی شوند. چون این گونه پیش بینی می کنند که ممکن است آنچه دارند را از دست بدهند. گاهاً این حدس درست است و ممکن است همه چیز خراب شود.

 

تجربه عاملی تعیین کننده است:

تعداد دفعاتی که برای انجام کاری اقدام می کنید و از آن نتیجه نمی گیرید و در پایان درک می کنید از این راه قادر به رسیدن به هدفتان نیستید را تجربه می گویند.

انسانهای موفق افرادی با تجربه ای هستند. بارها شنیده اید؛ یعنی بارها آزمون و خطا کرده اند و یک علم تجربی را کسب کرده اند. افرادی که بیشتر از سایرین شکست می خورند در نهایت موفق تر و ثروتمندتر خواهند شد به شرط درس گرفتن و عدم تکرار خطای دفعات پیشین.

 

مسئولیت پذیر باشید:

نکته اصلی مسئولیت پذیری است، تعهدی که شما را وادار می کند ثبات داشته باشید و تا آخرین نتیجه از زیر با مسئولیت شانه خالی نکنید. هر وقت دیدید در مصائب و مشکلات زندگی به کسی غیر از خودتان اشاره می کنید یعنی:

در چاه مظلومیت نشسته اید و انتظار دارید کسی مسئولیت کاری که شماانجام داده اید را بپذیرد و این معنایی جز ریشه کن کردن درخت موفقیت از بیخ و بن نیست.

در هر صورت آیا مسئولیت این زندگی که اکنون دارید به عهده کسی غیر از شماست؟

 

چند نکته:

– انتخاب با شماست، می توانید در همان محل امن بمانید و نتیجه و پایان کار را خودتان ببینید و یا اینکه تصمیم بگیرید تجربه کنید و برای تغییر تصمیم قاطع بگیرید.

– ممکن است شکستهای موقتی را تجربه کنید اما در پایان به ثمره ای ارزشمند از موفقیت خواهید رسید.

– ارزش و اعتبار یک انسان به هیچ عنوان با معیارهای مادی قابل قیاس نیست. با این وجود فقدان مادیات ارزش های واقعی شما را زیر سوال می برد. فقیرترین و بی ارزشترین افراد کسانی هستند که جز پولشان چیز دیگری ندارند. اما در دنیای مادی امروزه موفقیت افراد بیشتر با میزان داراییهای مادی افراد سنجیده می شود. این ملاکی درست برای این قضاوت بزرگ نیست.

– صحبت بالای من به هیچ عنوان به معنی مخالفتم با پول نیست، بلکه تاکید می کنم شرافت در ثروت است. ثروتی که همراه با خودش طیف وسعی از خدمت، رضایت و کار اثربخش را به ارمغان آورد. کسانی که جهت خدمت، سود رسانی و ایجاد امنیت و اسایش دیگران با جان و دل فعالیت می کنند بسیار قابل احترام هستند. چون دیگران از ثمره خدمتشان بهره مند می شوند. این افراد در نهایت ثروتمند نیز خواهند شد.

 

فرمول اساسی برای ثروت:

فرمول اساسی برای ثروتمند شدن این است که خدمتی را بیابید و آن را به افراد بیشتری ارائه دهید.

آیا ثروت مردان بزرگ تاریخ به مقدار پولشان بوده یا به میزان خدماتشان؟

آنچه از آنان باقی است میراث معنوی شان است.

خدمت کنید و در اثر خدمتان ثروتمند شوید. دارایی و ثروت خود را در راه خدمت به دیگران به کار بگیرید و باز ثروتمندتر شوید. بدون کسب ثروت انسان قادر نیست شاد و آزاد باشد. پول همچون اکسیژن برای زندگی لازم و ضروری است.

 

آزمون نتایج:

یادتان هست گفتم موفقیت فصلهایی دارد ازجمله:

  • فصل زمستان (سختیهای زندگی و کاری که باید خودتان را در این دوره ارتقاء دهید و بیشتر از همیشه بیاموزید).
  • فصل بهار ( فرصتها بعد از سختیها فرا می رسند با این وجود عمرشان کوتاه است و اگر هوشیار نباشید نمی توانید از آن استفاده کنید).
  • فصل تابستان ( از آنچه برای آن زحمت کشیده اید و با تلاش به دست آورده اید محافظت کنید چرا که به چیزهای خوب و با ارزش حمله خواهد شد)

 

برای رسیدن به موفقیت ثابت قدم و استوار باشید

و اکنون به پایان فصل و نتیجه نهایی که در پاییز است می رسیم چقدر شنیده اید جوجه را آخر پاییز می شمارند.

 

  • فصل پاییز ( نتیجه کار هرچه بود بپذیرید)

برای هر چیزی که تلاش کرده اید فارغ از نتیجه اش مسئول باشید. اگر نتیجه خوب بود بسیار عالی، راه را با قدرت و هوشیاری بیشتر ادامه دهید. اگر نتیجه مطلوب نبود به یاد داشته باشید، فصل ها دوباره تکرار می شوند برای تکرار دوباره آماده باشید. از آموزش شروع کنید و این بار فصل جدید را با اطلاع و آگاهی بیشتر شروع کنید.

 

به یاد داشته باشید موفقیت یعنی:

– بر طبق قانونی وقتی کاری را در تعداد دفعات بیشتر انجام می دهید احتمال موفقیت در آن کار بیشتر می شود.

– حق ندارید ترسو و ترک کننده باشید کاری که شروع کرده اید را ترک نکنید.

– در صورت مداومت بلاخره از مرز نشدن رد خواهید شد.

– همراه با رسیدن به نتیجه، بیشتر از همیشه بدست می آورید.

 

می دانید چه زمانی یک انسان بالغ می شود؟

منظورم سن و سال فیزیولوژیکی نیست. بلکه منظورم از نظر روانی است. از نظر روانشناختی هر وقت تعهد کامل و مسئولیت تام زندگی تان را قبول کردید شما به بلوغ می رسید.

در رویارویی با هر مسئله ای:

– از خودتان پرسش کنید.

– با خودتان با احترام برخورد کنید.

– راه حل مسئله را از خودتان بخواهید.

نتیجه گیری:

در پاییز زندگیتان نتایج را بدون عذر و بهانه بپذیرید.

دوست من توجه کنید هر کاری که شما انجام می دهید برای گذر از یک رنج و رسیدن به شادی است حتی اگر در اثر کاری که انجام می دهید متضرر شوید. برای به دست آوردن نتیجه عالی هیچ وقت دست از تلاش نکشید.

ارادتمند شما

احمد یاونگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *